Kendi kültürünü aşmak

Yazar: Elit Milli 14 January 2009

Bu aralar etrafta’ya birşey koyarken zorlanıyorum geçen Boran’a da söyledim artık birine güzel gelen diğerine muhakkak pastiş veya sığ geliyor. Bu dünyadaki sanatsal ve politik herşey öznel, herşey bir başka yere referans, eskiden apartma, modernizm sonrası sabit hiçbir şey kalmaması bir yandan da bu görecelilikte bazen insanı çaresiz bırakıyor. Yardımcı olsun diye Jameson açtım okudum rastgele sayfadan, bir Walter Benn Michaels kotasyonu geldi, serbest çeviri benden:

“Kültürel eleştiride, kültürel köklerini anlayabilmek için önce kültürünü aşmak (transcend) gerektiği Jeremiah’tan beri başlangıç adımı olarak bellenmiştir. Bunu birebir almamak gerekir, insanın kendi kültürünü gerçekten aşması mümkün olmadığı gibi, bu olsa bile elinizde analiz edecek araç kalmaz – belki teolojik olanlar dışında. Bu nedenle içinde yaşadığınız kültürü sevmesenizde, onun içinde varolursunuz, beğendiğiniz ve beğenmediğiniz şeyler gibi.”

Bu durumda hiçbir kültürel bağlamı olmayan, yeni bir sanat, yeni bir tarz, yeni bir müzik, yeni bir kreatif üretim artık olabilir mi. Hiç bir zaman mı yoktu acaba? Jameson bir paragraf sonra tüketim toplumunun kendini teorize etme gücünün, sistemin içinden onu yargılayıp karşı koymayı imkansız hale getirdiğini söylüyor bir paragraf önce de sistemin total reddinin bile yine ondan koparılıp atılamayacak bir bağ taşıdığını da söylüyordu. Kısacası kurtuluş yok gibi.

Bu işler biraz karışık tabi 2 satırda çözülmüyor işte bu nedenle kendimi kültüre bıraktım biraz da entelektüel sosa da buladım mııııı, oh içim de rahat.


Fred Herzog Vancouver fotoğrafları


Mr-T & Hulk Hogan


Keith Davis Young


Neil Leifer


Buluntu


Ve ezeli olduğunu sandığımız Cristo Redentor.

Resimlerin kimisi Waxin’ & Milkin’, bazısı da ***/*

Haberin kategorisi: Etrafta

2 Yorum

 • 1. Burak Arikan  |  January 14th, 2009 at 2:13 pm

  “Dünkü yeni” bugün bakıldığında bulunduğu dönemin tüm çevresiyle iliştirilebiliyor. Yeni nedir çok sorulmuştur, ama basitçe öncülerin (avant-garde) yaptılklarıdır diye bir genel anlayış var kültür endüstrisi dağarcığından konuşursak.

  Bugünkü diğer bir bakış açısı “herşey herşeye bağlı”, malum, internet kullanıyoruz ağlı bağlı yaşıyoruz. Internet’i web’i aşıp “herşey herşeye” diyoruz.

  Herşey bağlıysa o zaman ağ denilen şeyin yapısını ve dinamiklerini anlamak bizi bir yerlere taşıyabilir.

  En son Düğümküme’de Sürdürülebilir Sanat tartışması bu noktalarda dolaşıyordu:
  http://www.dugumkume.org/surdurulebilir-sanat/

 • 2. kerim  |  January 15th, 2009 at 12:17 am

  merhaba…
  ilk sorum su olacak:
  bu Blog/Site “birilerine” bir seyleri güzel kildirmak icinmi kuruldu, yoksa yürekten inanildigi, arkasinda daha cok idealist bir düsünce yattigi icinmi ?

  koyabilcek seyleri, belki sahsi gelismenden dolayi bulmakta zorluk cekiyor olabilirmisin? yani, daha iyisi olsun, bu post dünkinden daha “TOP” olsun düsüncesi yatiyor olabilir… belki…

  kültürel baglar???
  iki satirla cözülecek durumlar degil bu konular, haklisin…
  bütün bu cesitlilik, sanat, müzik, tasarim yada herhangi kreatif bir calisma bu kültürel baglar olmasa, olmazdi diye inaniyorum… her bir “sanat devri” kültürden bir seyleri alip (arti yada eksi) transpoze ettigi icin olusmustur, hatta ülke genelindeki sanatsal akim, o ülkedeki kültürel zenginlikler ile ortaya cikar…
  birde söyle bir sey görmekteyim son bir iki yil icerisinde, türkiye icin… dünya capinda sanatsal (müzik, sanat, tasarim grafik, literatur) olarak hakkinda ciddi ciddi söz ettiriyor, iyi yerlere dogru yürüyor ki bu siralarda oynamak “türkiyeden” biri olarak imkansiz gibi birseydi hatta cok cirkin kiliselere bürünmüstü…
  bu gelismeyi engelliyen bir “tutukluk” vardi, halen var, ama belli tabular asildikca, kültürle hesaplastikca, kültürlerle birlestikce, “sanat”ta ortaya cikacak…


Takvim

January 2009
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Son eklenenler