Barış K.’nın 1 Mayıs Gençliğe Hitabı

Yazar: Boran Güney 1 May 2009

1mayis

Etrafta.com emekçileri olarak, tüm emekçi kardeşlerimizin (emekçi olduğu halde bunun farkında olmayacak şekilde apolitize edilmiş renkten, sesten kokudan yoksun medya emekçileri, reklam emekçileri, sanat emekçileri, kültür emekçileri, eğlence emekçileri de dahil olmak üzere) 1 Mayıs’ını kutlamak üzere Barış K‘nın sosyal politik 1 Mayıs setini sizlerle paylaşıyoruz.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Parça Listesi:
Yasemin Kumral – Barış Dersi
Melike Demirag – Ninni
Cem Karaca – İster Frengistanda İster İçerde
Uzay Gemisi
Hurşit Yenigün – Bürokrasi (Bugün Git Yarın Gel)
Komedi Dans Üçlüsü – Baba Rap
Gülcan Opel – Dedim Ki Sen Tanrı Mısın?
Selda – Karaoğlan
Esmeray – Bir Gün Gelecek
Barış K – Kardeşim
Ersen & Dadaşlar – Beni Hor Görme Kardeşim
Tülay German – Yarının Şarkısı
Modern Folk Üçlüsü – Bir Dünya Bırakın
Esmeray – Soruyor Musun?
Gülden Karaböcek – Bekarım
Fatoş Balkır – Çalışırsan Alışırsın
Sümeyra – Kadınlarımızın Yüzleri
Candaş – Korkmirem
Nurdan İpek – Minnet Eylemem
Derdiyoklar – Gül Yüzlü Şeytan
Selda – Yuh Yuh
Zülfü Livaneli – Anadolu (A.Arif)
Ali Ekber Çiçek – Metdan Saz
Zülfü Livaneli – Anadolu (A.Arif)
Aşık Veysel – Bulamadım
Zülfü Livaneli – Anadolu (A.Arif)
Ali Ekber Çiçek – Haydar
Zülfü Livaneli – Anadolu (A.Arif)
Aşık Mahzuni Şerif – Haydi Türk Milleti
Selda – Bir Gün Geldi Ki
Sümeyra – 20.Yüzyılın İnsanlarıyız
Timur Selçuk – Dost Söyler Adını
Mozaik – Emekli Albay Hilmi Ertunç
Ahmet Kaya – Beni Tarihle Yargıla
Ahmet Kaya – Baş Kaldırıyorum
Cem Karaca – Durduramayacaklar Halkın Coşkun Akan Selini
Selda – Meydan Sizindir
Ruhi Su – Sişli Meydanında Üç Kız-Sabahın Bir Sahibi Var
Selda – Gezden, Gözden, Arpacıktan
Selda – Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi
Cem Karaca – Kerem Gibi

Haberin kategorisi: Müzik

57 Yorum

 • 1. Constantin Washington  |  May 6th, 2009 at 2:19 pm

  @kimbilir
  Tek tek ilerleyelim.

  Ben bunu söyledim:
  Orhan Veli’nin yanılmıyorsam 50′li yıllarda Fransız şairlerinden yaptığı çeviri şiirler vardır. Bunların hepsini -ki, aralarında Rimbaud, Baudelaire gib önemli şairler vardır- bildiğin, düz Lise fransızcasıyla çevirmiştir.

  Sen şunu söylemişsin:
  ha bu arada 60 yıl önce orhan veli’nin fransızcayı öğrendiği liseyi de düz lise mi sandın anlamadım.

  Ben şunu söyledim:
  Bir de Orhan veli bildiğin düz liseden mezundur. Ankara Erkek lisesi.

  orhan veli hangi liseden mezundur diye bir soru sormamıştım, ama merak etsem gugilda aratirdim teşekkürler. ancak rimbaud çevirmek için gereken fransızcayı ankarada değil, galatasarayda öğrendiği malumdur, o fransızcayı öğreten hocaların fransadan aldığı maaş ise buradaki özel okul hocalarınınkine denktir bu bir, ikincisi de kendi milliyetçiliklerini yaymaktan duydukları hoşnutlukla öğretirler o fransızcayı. milli güvenlik dersine giren asker emeklilerinin kürtleri nasıl adam ettik-benzettik diye şevkle anlattığı derslerdeki çoşkulu halleri gibidirler.

  sonra şunu da söylemişsin:
  hala da orhan veli 4. sınıfa kadar okumuştur fillan diyorsun ve sağol ben de biliyorum.

  Şunu yazayım şimdi: İlk okul 4. sınıfa kadar okuyan kişi bırakın rimbaud’u -her nekadar misyoner okulu olsa da- topaç bile çeviremez.
  Ya, zaten meselemiz bu değil ki. Meselemiz senin ABF’den bildireceğin son gelişmeler.

  Bu arada bakıyorum da -bana laf söylüyordun ama- sen de cevap vermekte hiç mi hiç gecikmiyorsun. Senin daha önemli işlerin yok muydu. Onları yap lütfen bizi de kendini de kurtar.

 • 2. dıjo (kurdish producer)  |  May 11th, 2009 at 12:58 pm

  ya etrafda …
  bu ne ya barışın sete bakalım dedik bir sürü entellektüğel gereksiz bilgi ile doldu cancaazım….
  anadolu kulturu falan filan alevilik bektaşilik ten tutda orda şairler çevirileri siyasi olaylar falan filan oof ooof
  lisedeyken anadolu rock yapıcaz kafasına girmiştik saolsun tüm tunel esfarı abdullah sokak sakinleri beyoglu rockcı tayfası elinden gelen toshak ın dibine kadar gecince hemen bu yanlısdan donmustuk… okdar dalga gectilerki bi mudet müzik bile dinlemedik yani…
  simdi bu muzik konu olunca herhangi bir türü herkezin cocukluk resimleri cıkar babasının kulaklığı ile pikabının başında .. hemen tribe girilir ben su kadar zamandır su muziği dinlerim bak simdi nooldu kafası falan bunların hepsi boş işler…. adam nihayetinde bir muzik aleti ile muzik calıyo sende dinliyosun beyendinmi güzel beyenmedinmi dinleme kaç…
  acaba çinde hindistanda falan bu muhabbetin nasıl bir türlüsü dönüyodur…..
  diyeceğim su bu adamlar albumler yapmış yabancılar yeni farketmiş iyi ama bizde yabancıyız.. albümlere yabancızyız adamlara yabancızıyz o zihniyete yabancıyız.. o yuzden insanların sonradan bu muziği keşfetmesigarip bi olay değil.
  peki bizim dönemimizde yapılanları 30 sene sonra kim dinliycek???????
  ahmet kayanın sarkısını bundan 30 sene sonraya tasımakmı görevimiz.. peki ahmet ne teşıdı bize ? kaynağı ne yani anadolumu? ben orayada yabancıyım
  ailenizde dinleyenler vardır bunları benim annem dinler eylenir bende annemin eylendiği müzikde eylenmem anlamam yabancı gelir bana…
  öyle soğanı kırmışlığımız yok yumrukla .. e tarlada fabrikada da calısmadık. ana bacı gardaş gibi deyimler uzak, ıklım ıklım buğday başak falan bu kavramlarda uzak
  neyse su cw denen arkadas beni bi dövsün bence dejenere olmuşum ben.
  barıs yeni ne yapsan diyceklerki daha önceden yapmadın :))
  müzikle kimlik edinmeye calısan arkadaslar nufus müdürlüğünden yeni kimlik cıkarsınlar dinlediği müzikler hanesine kacyıl ne dinlemişse yassıznlar hepimiz rahatlıyalım.
  karısmıyım karısmıyım dedim karıstım aman banane ya
  suclusuda sizsiniz etrafda konusmayın boyle seyler
  yeni kürtce setim yakında tüm bambi büfelerde(kasarlı dürüm alana bedava)

 • 3. helnwein  |  May 13th, 2009 at 8:41 am

  http://www.blogger.com/profile/17400721908389153475

  Constantin Washington’u takdimimdir…

 • 4. tunctunctunc  |  May 13th, 2009 at 10:09 am

  Kitapçıymış işte abi adam.
  Belli zaten, çok akıllı bi adam…

 • 5. Zet  |  May 14th, 2009 at 12:54 pm

  53 yorumda belki bir download linki var diye hevesle girdim, içinden çıkamadım, işe geç kaldım.
  Yok ama dimi download linki, kaçmıştır belki gözümden.

 • 6. Tümay  |  May 14th, 2009 at 3:10 pm

  Sayın Washington. Bu karışmiyim diyordum amacıların sonu gelirse iyidir. Siz çuvaldızı biraz da kendinize batırmaya başlayın da görelim. Bu kadar yıllık sahaflık? toplayıcılık ve son ünvanınız olan toplatıcılığın ardından insanlık alemini paylaşmaya değer gördüğünüz şey kapaktan başka içinde malzeme olmadığını zaten beyan etmiş olduğunuz bu kitaplar mı? Elinize kalsaydık yanmıştık yani. Yanından geçemez burda yapılanların. Artı, satılık değilmi bu kitaplar. Yoksa özel kolleksiyonmu. Hem “bunu halledersek gerisi gelir nasıl olsa” da ne demek? Halledemezsiniz efendi!.m. Sonu yok bu işin. Bitmez bizdeki çıplak kadınlı kitap plak kapakları vesaireler. Üzgünüm sıra gelmeyecek diğer projelerinize. İki film birdencilikten bir tık ileri gidebilmiş bu bloga bakınca anlaşılır oldu bu manita yeme takıntısı nerden geliy. Bırakın efendim. Bırakın enerjinizi daha faideli şeylere harcayın. Yoksa bu değilmidir senaryo.

  Günlerdir ekrana kitledin bizi. Sonunda bir yere varamadık ne yazık. Bazı soru cevapları bu çok uzun olmuş, burası duygusal kaçmış, tektek gelin diyerekten geçiştirmeniz ardından alakasız polemiklerde satır satır, alıntılarla cevaplar yazmanız hoş oldu son tahlilde. de, ÖSS’de değiliz ki cancaazım sadece edebiyat cevaplayasınız.

  Hamiş: İlgi alanlarınız yüzünden zamanında çektiğiniz yalnızlık ve aşağılanmaları aktaracağınız birileri arama derdindesiniz anlaşılan. Askerde olur o. Adına devrecilik denir. Senden eskilerin sana çektirdiklerinin hıncını olaya senden sonra dahil olan acemilere eziyet ederek çıkarırsın. Böyle sürüp gider. Güzel olan eskiye de yeniye de sahip çıkmak. Bakın büyük düşünür Boran Güney, Grup Ses mevzu bahsinde ne demiş;

  “Etrafta olarak, Türk pop kültürünün darbeler, muhtıralar ve krizlerle fasılalı tarihini, biz hafızasız Özal kuşağına tanıtmak gibi bir vazifeyi sırtladık gidiyoruz. Bunu bizden önce yapan, ya da bizim bu mevzulara uyanmamıza önayak olan çok güzel abilerimizi de unutmadan (sevgili Deniz Pınar, sevgili Naim Dilmener, pek değerli Serhat Köksal ve diğerleri) elimizden arşivimizden geldiğince kıyıda köşede kalmış, bir anda parlayıp sönmüş, darbe sonrasında gözden düşmüş, dış mihrak olarak etiketlenip memleket sınırlarından dışarı sürülmüş, ya da zaten misak-ı milli içinde kendine hiç bir zaman doğru dürüst yer bulamamış müzik, tasarım, edebiyat ve sanat işlerini buradan paylaşmaya çalışıyoruz.”

 • 7. Baris  |  August 7th, 2012 at 12:45 pm

  ya arkadas, su ise bak sen. oldu bitti konu kapandi derken constantin washington tuttu bu defa ismiyle cismiyle cikiverdi karsima. bu adamla yakin yorelerde hayatlar surdurdugumuz attigi yorumlardan zaten belliydi ama hic ihtimal vermezdim zamaninda dukkanina gittigim, “abi” hitabini kendine yakistirdigim biri cikacagini.

  Anabala pasajinda rahmetli Ismet’le beraber hayli vakit gecirdigimiz Dip Sahaf’in kitap bölümüyle ilgilenen Umit’ten bahsediyorum. nami diger constantin washington. plak bolumuyle ilgilenen ortagi Volkan’in kicindan ayrilmadigimiz icin kendisi beni iyi biliyor, daha dogrusu bildigini saniyor gizli bahce, kod muzik zamanlarindan beri ne cesit seyler pesinde kosturdugumuzu. halbuki onunkisi -burda bilgic bilgic kullanmisti o kelimeyi de bir vakit- ‘zahiri’ bir bilgi. on yargilar, pesin hukumler vesaire..

  oyle arkaik bir algi ki adaminki, konstantin bu kafayla 60 larda yasamis olsa mavi isiklar’a gidip; “hadi len beatles kopyalari”, mogollar’a; “krautrockin rantini yiyorsunuz” veya orhan gencebay’a;”bollywood olmasa halin nice?” derdi kesin. bu kafaya gore mesela devil’s anvil’in albumundeki parcalari ve daha nice arap temalarini turkcelestirmesiyle meshur erkin koray’in bu yaptigi marifettir (!) kendi dillendirdigi gibi; ‘sekip donmek’ degil.

  neyse. uzatacak degilim. esas konuya doneyim. boyle bir yazinin bugun ortaya cikiyor olsunun tek bir sebebi var aslinda. o da webin en cicek gibi ortamlarindan olan etraftayi elitlik gibi altı boş bir kavramla, iyi niyetlerimizi de kapitalistlikle yaftalamis olan bu zatın bugunlerde Akarsu caddesinin en “elit” ve fahiş mekani olan …….’de patronun masasina i. g……den oturmus drinkini yudumlayan şuursuz bir kimse oldugunu ogrenmis olmam. gelen gecenin arkasindan fisirdasip biyik altindan siritan bu entel bozuntusunun ayni hinlikleri o hararetli tartisma esnasinda yanaşmış bulunduğu Kahve6’ida sergilemekte oldugunu bilseydim Aynagoz ve Elit’in engellemeleriyle sildiğim agir tasak ve argo iceren umursamaz cevabi verir belki de mevzuyu cok buyutmeden noktalamis, diyaloğu tikamis olurdum. ama olamadi. akliselim ustun geldi. 50 yasinda ilk kez internete giren amca edasiyla laf anlatmaya calistik bu kalin kafaliya.

  diyecegim ozetle budur. bu adam daha dun kendince Ruhi Su, Ahmet Kaya bayragini gogusleyerekten gelip mahallemizi basmis, haddimizi bildirmisti hani? merak etmekten alikoyamiyorum kendimi. Bütün bu tantanalardan su an uzerinde bulundugu duzleme gecisi nasil oldu? Umit bey “lütfeder de bu dönüşümünün hikayesini bize tüm açıklığıyla açık ederse bayılırız.” bu herif akarsu caddesi kaldirimlarinda oturmus organik mojitosunu yudumlayip gelenin gecenin arkasindan dedikodusunu yaparken “İyi güzel ozaman. Tamam hiç bir sorun yok. Herşey olması gerektiği gibi mi diyeceğiz yani.”

  “yemezler” koçum

  http://dipsahaf.blogspot.com/2008/07/dipsahaf-arivi-beyolu2000.html


Takvim

May 2009
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Son eklenenler